علت درد قفسه سینه چیست؟

علل درد قفسه سینه که به قلب ربطی ندارد !

 

درد قفسه سینه ی غیر قلبی یا NCCP ، دردیست که با عوامل مختلف و زیادی به غیر از مشکلات قلب بروز می‌کند. افرادی که مبتلا به این نوع از دردها می‌شوند اغلب دارای علائمی چون احساس فشار ، تنگی تنفس ، سوزش درد ، درد در نواحی کمر ، گردن ، بازوها و فک هستند.

 قفسه سینه

ریفلاکس معده

بیماری ریفلاکس معده ( برگشت غذا از معده یا اول روده باریک به مری یا حتی حلق ) شایعترین علت NCCP است. حدود 66درصد از افرادی که دردهای قفسه سینه غیر قلبی را تجربه می‌کنند، مبتلا به ریفلاکس معده هستند. برای بهبود این عارضه ، اولین قدم ، کنترل ترشح اسید معده است. کاهش وزن ، عدم مصرف الکل ، سیگار ، شکلات ، آب مرکبات و غذاهای حاوی گوجه فرنگی در کنترل اسید معده بسیار موثر است.

اختلالات تحرک مری

این عامل در درد قفسه سینه غیر قلبی خیلی شایع نیست اما ممکن است یکی از عوامل آزاردهنده ی درد قفسه سینه باشد. نمونه‌هایی از این اختلالات مری عبارتند از اسپاسم منتشره ی مری، مری فندق شکن و آشالازی .
اسپاسم منتشره ی مری به انقباضات نامنظم و ناهماهنگ مری گویند.
مری فندق شکن به انقباضات قدرتمند و هماهنگ مری گویند که در این نوع اختلال غذا بالا آورده نمی‌شود و درد عمیقی در مری به علت جمع شدن غذا بروز می‌کند.
آشالازی نیز به فقدان انقباضات مری گویند. مهمترین علامت این بیماری بلع مشکل است که در مورد جامدات و یا مایعات وجود دارد. از علائم دیگر این بیماری می‌توان به درد سینه ، برگشت غذای خورده شده به دهان ، سوزش سردل ، سخت آروغ زدن ، احساس پری و سنگینی در ناحیه گلو ، سکسکه و کاهش وزن اشاره کرد.

حساسیت مری

 یکی دیگر از دلایل شایع درد قفسه سینه غیر قلبی حساسیت مری است. این دسته از افراد دردی در ناحیه قفسه سینه با فشار کمی در مری را احساس می‌کنند و همچنین ممکن است درگیر ریفلاکس معده نیز شوند. کنترل اسید معده یکی از مهم‌ترین بخش‌های درمانی این بیماری است.

آمبولی ریوی

آمبولی به گیر افتادن یک لخته خون در یک یا چند شریان گفته می‌شود. ریه انسان استعداد خوبی در جذب لخته ها و آمبولی ریه دارد که حتی ممکن است جان فرد را تحت تاثیر قرار دهد. این عامل ممکن است یکی دیگر از علائم NCCP باشد، آمبولی ریه ممکن است با شروع ناگهانی درد در قفسه سینه و تنگی نفس رخ دهد. همچنین سرفه‌های خلط دار خونی یکی از علائم هشدار دهنده محسوب می‌شود.

ذات الریه

پنومونی ( سینه پهلو ) یک نشانه از وجود عفونت ، ویروس ، باکتری و قارچ در بافت ریه است . ویروس سرما و آنفولانزا شایع‌ترین دلیل ویروسی شدن ریه‌هاست . ذات الریه یک عفونت تنفسی تحتانی در ریه است. سرفه ، تب ، تنفس سخت و درد در قفسه سینه از علائم این بیماری محسوب می‌شود.

همچنین بخوانید : تفاوت سرماخوردگی و آنفولانزا چیست؟

سرطان ریه

این مورد از خطرناک‌ترین عاملان درد قفسه سینه غیر قلبی است. سرطان ریه ، سرطانی شایع در جهان شناخته شده است. افراد سیگاری و حتی افرادی که در معرض دود درجه دوم قرار می‌گیرند درصد بالایی از مبتلایان را به خود اختصاص داده‌اند.

علت درد قفسه سینه
درد قفسه سینه

عفونت غضروفی و دنده ای

التهاب غضروف و دنده‌های نزدیک به سینه یکی دیگر از علائم درد در ناحیه سینه است. زنان بیشتر از مردان درگیر این عارضه می‌شوند ( زنان 70% ، مردان 30% ). این عارضه نیز می‌تواند کشنده باشد.اگر هنگامی که نفس عمیق می‌کشید درد قفسه سینه تان بدتر می‌شود، حتما به متخصص مراجعه کنید. این اختلال زمانی رخ می‌دهد که غضروف های مابین دنده ها متورم شود.

اختلالات روانی

 بله، درست خواندید اختلالات روانی ممکن است یکی دیگر از علائم درد قفسه سینه غیر قلبی باشد. به جرات می‌توان گفت اضطراب و افسردگی از شایع‌ترین علل این نوع از درد‌ها است. یک مطالعه علمی نشان داده است اختلالات روانی درد سینه را 3 برابر بیشتر می‌کند. تنگ شدن قفسه سینه، تپش قلب، عرق کردن کف دست از نشان‌های این عارضه نسبتا شایع است.

Leave A Reply

Your email address will not be published.