تفاوت سرماخوردگی و آنفولانزا

تفاوت اصلی سرماخوردگی و آنفولانزا چیست؟

 به دلیل شباهت هایی که بین سرماخوردگی و آنفولانزا هست، گاهی با یکدیگر اشتباه گرفته می شوند. درست است که هر دو تقریبا با ضعیف شدن بدن در برابر سرما بروز می کنند اما علائم و درمان سرماخوردگی و انفولانزا کمی متفاوت است.
اگر احساس میکنید زیر کامیون له شده اید، احتمالا آنفلوانزا دارید. آنفلوانزا علائمی مانند گلودرد، تب، سردرد، درد عضلانی، احتقان و سرفه دارد که معمولا سریع و ناگهانی ایجاد شده و شدیدتر از علائم سرماخوردگی معمولی هستند.

آنفولانزا و سرماخوردگی

آنفولانزا و سرماخوردگی

 

اولین نشانه آنفولانزا : دیوانه وار ظاهر میشود.

اگر احساس می کنید که یک تصادف شدید داشته اید، احتمالا دچار بیماری آنفولانزا شدید. نشانه هایی مانند گلودرد، تب، سردرد، درد عضلانی، گرفتگی بینی ،سرفه و عطسه به طور ناگهانی ظاهر می شوند. سرماخوردگی معمولا کمتر شدید است و با آبریزش یا احتقان و گرفتگی بینی شروع می شود. آنفوانزا بیش از ۲ تا ۵ روز طول می کشد، اما ممکن است یک هفته یا بیشتر احساس بیماری و خستگی داشته باشید. سرماخوردگی به آرامی ظاهر میشود و حدود یک هفته ادامه می یابد.

دماسنج - تب - سرماخوردگی - آنفولانزا

تب : معمولا به معنای آنفلوآنزا است.

برخی از افراد ممکن است در هنگام سرماخوردگی، تب اندکی داشته باشند، اما اکثر آنها دچار تب نمیشوند. اگر آنفولانزا داشته باشید، احتمالا دمای بدن شما به ۳۸-۴۰ درجه می رسد. تب های ناشی از آنفولانزا در کودکان بیشتر از حد معمول است. ممکن است بچه ها همراه با سرماخوردگی نیز تب کنند. پس این یکی از نشانه های وجود آنفولانزا است.

 

 

تب - سرماخوردگی - آنفولانزا - بچه بیمار

آنفولانزا : خستگی می تواند تا چند هفته طول بکشد.

اکر تمام مدت احساس خستگی بیش از حد و دردآوری دارید ،که این خستگی و ضعف ممکن است تا ۳ هفته یا حتی در سالمندان و افرادی که دارای بیماری های طولانی مدت (مزمن) یا سیستم ایمنی ضعیف هستند، بیشتر هم طول بکشد، دلیل خوبی برای وجود آنفولانزا است. در سرماخوردگی ، معمولا فقط چند روز احساس بدی دارید.

 

 

تب - سرماخوردگی - آنفولانزا - سردرد

سرماخوردگی و آنفولانزا : هر دو می توانند باعث سردرد شوند.

سردردی که همراه با سرماخوردگی است، مانند سایر علائم ناشی از ویروس سرماخوردگی، خفیف تر از سردردی است که ناشی از بیماری آنفولانزا است. در مجموع میتوان گفت علائم آنفولانزا بسیار شدیدتر از سرماخوردگی است.

 

 

تب - سرماخوردگی - آنفولانزا - سرفه - عطسه

سرفه : هم نشانه سرماخوردگی است و هم آنفولانزا

سرماخوردگی و آنفولانزا از بیماری های تنفسی هستند که بر راههای هوایی تاثیر می گذارند، پس هر دو می توانند موجب سرفه شوند. پنومونی ( سینه پهلو – ذات الریه ) یک نوع عفونت ریوی است که می تواند عارضه آنفولانزا باشد. در صورت سرفه مداوم، تب بیش از ۳۹ درجه و همراه با لرز، تنفس دشوار، تنگی نفس یا درد قفسه سینه هنگام سرفه، یا در صورت خونی بودن یا سبز-زرد رنگ بودن خلط سینه، با پزشک خود تماس بگیرید.

 

 

تب - سرماخوردگی - آنفولانزا گوش درد - درد گوش

گوش درد : می تواند ناشی از سرماخوردگی یا آنفولانزا باشد.

احتقان ناشی از هر دو بیماری منجر به افزایش فشار داخل گوش می شود. این افزایش فشار گوش بر شیپور استاش که گلو را به گوش میانی شما متصل می کند، تاثیر میگذارد. این مسئله موجب درد گوش ناخوشایند، کاهش سطح شنوایی و احساس صدای تَرق تَرق در گوش شما میشود. این علائم بطور معمول همراه با علائم دیگر شما از بین میروند.

اگر گوش درد شما بیشتر از بیماری طول کشید یا احساس درد ناگهانی و شدیدی داشتید به پزشک مراجعه کنید. ممکن است عفونت گوش که نیاز به درمان دارد، داشته باشید.

 

 

تب - سرماخوردگی - آنفولانزا -گلودرد درد گلو درد

سرماخوردگی : اغلب با گلودرد شروع می شود.

این نشانه اولیه ۱ تا ۲ روز طول می کشد. آبریزش و گرفتگی بینی نیز شایع است. گلو درد با آنفولانزا نیز همراه است. اما اگر شما آنفولانزا داشته باشید، احتمالا خستگی و نشانه های دیگر به طور ناگهانی بروز کرده و سیستم بدن شمارا درگیر میکند.

 

تب - سرماخوردگی - آنفولانزا - آبریزش بینی

احتقان یا گرفتگی بینی : ممکن است به معنای سرماخوردگی باشد.

اگر تب، درد و احساس خستگی و بی انرژی بودن داشته باشید،پس احتملا مبتلا به آنفولانزا شده اید. چراکه وقتی گرفتگی بینی دارید، احتمالا دچار سرماخوردگی شده اید، اگر چه بسیاری از افراد مبتلا به آنفولانزا نیز می گویند كه گرفتگی بینی دارند و عطسه میکنند.

سرماخوردگی و آنفولانزا می توانند منجر به عفونت های سینوسی شوند. علاوه بر ترشحات غلیظ زرد یا سبز از بینی، عفونت های سینوسی باعث سردرد و درد صورت (پیشانی، گونه ها، پل بینی) نیز می شوند. این درد معمولا با حرکت ناگهانی سر و یا فشار می تواند بدتر شود. گاهی اوقات ممکن است دچار یک عفونت باکتریایی ثانویه نیز شده باشید که به آنتی بیوتیک نیاز دارد.

 

 

تب - سرماخوردگی - آنفولانزا - سوآپ بینی

سوآپ بینی : تست های سوآب آنفولانزا می توانند آنفولانزا را شناسایی کنند.

سریعترین و بهترین راه برای دانستن این که دچار کدام بیماری شده اید، انجام آزمایشی است که باید توسط پزشک در مطب انجام شود.

با استفاده از سوآب بینی یا گلو، پزشک شما ظرف ۳۰ دقیقه یا کمتر اغلب می تواند بگوید که آیا شما دچار ویروس آنفولانزا شده اید یا نه. اگر آزمایش نشان دهد که شما آنفولانزا دارید و نشانه های شما طی ۴۸ ساعت گذشته شروع شده باشند، پزشک ممکن است داروهای ضد ویروسی را برای کمک به بهبود سریع تر شما تجویز نماید.

 

 

تب - سرماخوردگی - آنفولانزا - دارو های ضد ویروسی

آنفلوآنزا : شروع داروهای ضد ویروسی ASAP

این داروها در صورتی که ظرف ۲ روز از شروع بیماری مصرف شوند، می توانند موجب شوند احساس بهتری داشته باشید و بیماری شما طی ۱ تا ۲ روز کاهش یابد. محصولات بدون نسخه نیز می توانند بعضی از علائم مانند سرفه و احتقان را کاهش دهند.حتما قبل از مصرف دارو، برچسب ها و دستورالعمل ها را به دقت بخوانید تا بدانید داروهای چه عملکردی دارند و چگونه باید مصرف شوند.

 

 

سردرد - سرماخوردگی - آنفولانزا - دارو درمانی

سرماخوردگی : داروهای بدون نسخه می توانند علائم را کاهش دهند.

داروهای موجود در داروخانه ها مانند ضد احتقان ها، سرکوب کننده های سرفه و آنتی هیستامین ها می توانند به علائم احتقان، سرفه و آبریزش بینی کمک کنند. استامینوفن ، ایبوپروفن یا ناپروکسن میتوانند درد یا سردرد را تسکین دهند.

حتما مواد تشکیل دهنده فعال و هشدارها را روی تمام برچسب های محصول بخوانید. بسیاری از داروهای سرفه و سرماخوردگی حاوی مواد مشابه هستند، بنابراین ممکن است در صورتی که دقت نکنید و مراقب نباشید، به طور تصادفی اوردوز کنید. آسپرین را به کودکان زیر ۱۸ سال ندهید. از آسپرین برای درمان آنفولانزایی که به یک بیماری موسوم به سندرم Reye در بچه ها مرتبط است، استفاده میشود.

 

 

سردرد - سرماخوردگی - آنفولانزا - شست و شوی دست ها

شستن دست ها اهمیت بسزایی دارد.

دست های خود را به خوبی بشویید، بنابراین آنفولانزا را به دیگران منتقل نمیکنید. از صابون و آب گرم استفاده کنید. دست های خود را به مدت ۲۰ ثانیه به هم کشید. قسمت های بین انگشتان و ناخن های خود را فراموش نکنید. آب بکشید و کاملا خشک کنید. ضدعفونی کننده های دست با پایه الکل نیز تاثیر دارند.

به طور مکرر در طول فصل سرماخوردگی و آنفولانزا ، بویژه پس از سرفه، عطسه کردن، و یا آبریزش بینی دستان خود را بشویید. دستمال کاغذی پیدا نمیکنید؟ در آرنج به جای دستان خود عطسه یا سرفه کنید.

 

 

واکسیناسیون - واکسن زدن - سردرد - سرماخوردگی - آنفولانزا -

واکسن بزنید!

واکسن آنفولانزا بزنید. این واکسن از مخلوطی از پروتئین های یافت شده در مدل های مختلف سال گذشته ساخته شده است. این واکسن کمک می کند تا بدن شما هنگام قرار گیری در معرض ویروس واقعی، آماده تشخیص و مبارزه با آن شود. واکسن آنفولانزا نمی تواند شما را دچار بیماری آنفولانزا کند.

تزریق واکسن برای بچه های بالای ۶ ماه، زنان باردار، میانسالان بالای ۵۰ سال و افراد مبتلا به بیماری های طولانی مدت (مزمن) و یا سیستم ایمنی ضعیف اهمیت ویژه ای دارد.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.