آپاندیسیت ( التهاب و عفونت آپاندیس ) چه علائمی دارد؟

آپاندیس زائده ای به طول ده سانتی متر در بدن است، یک سر این زائده به روده بزرگ وصل است و یک سر آن داخل حفره شکم قرار دارد. به گفته این متخصص کودکان، گاهی این زائده در کودکان ملتهب و عفونی می شود و از آنجا که بچه ها نمی توانند دقیقا علائم خود را بیان کنند، ممکن است آپاندیسیت در آنها دیرتر تشخیص داده شود که متاسفانه می تواند باعث سوراخ شدن آپاندیس و عوارضی شود، پس باید علائمش را جدی بگیریم.

علائم آپاندیسیت در آنها هم گاهی معمول و گاهی غیرمعمول است.  اگر کودک در سنی باشد که بتواند دردش را ابراز کند، از درد شکم شکایت خواهدداشت. این درد در ناحیه اطراف و بالای ناف، مبهم و مداوم است.
آپاندیسیت التهاب و عفونت آپاندیس
علائم رايج آپانديسيت را چک کنيد.

 

رايج ترين نشانه بروز آپانديسيت درد در ميانه ناحيه شکمي نزديک به ناف است که سپس به سمت پايين و سمت راست شکم کشيده مي شود.

علائم ديگري نيز هستند که چندان شايع نيستند اما اگر چندين نشانه مختلف مرتبط با آپانديسيت بروز کرد، زمان آن فرا رسيده که هزچه سريعتر به دکتر يا بيمارستان مراجعه کنيد. تاخير در اين موضوع احتمال پارگي آپاندیس را افزايش مي دهد. علائم بيماري معمولا در 12 تا 18 ساعت بروز مي کنند، اما اين احتمال نيز وجود دارد که در طي يک هفته بر شدت اين علائم افزوده شود. اين علائم عبارتند از:

 • کاهش اشتها
 • مشکلات سيستم گوارشي مانند حالت تهوع، اسهال يا يبوست همراه با استفراغ هاي مکرر.
 • تب: به طور کلي تب مي تواند يکي از علائم بيماري آپانديسيت باشد. اگر بيش از 40 درجه تب داريد فورا به
 • بيمارستان مراجعه کنيد. اگر تب 38 درجه با علائم ديگر همراه باشد نيز بايد هرچه سريعتر خود را به بیمارستان برسانيد.
 • احساس سرما و لرز
 • درد پشت
 • ناتواني در خروج گاز معده
 • تنسموس: احساس نياز و اضطرار براي خالي کردن محتواي روده در جهت بهبود وضعيتتوجه داشته باشيد که بسياري از اين علايم با بيماري رايج ديگري به نام گاستروانتريت (عفونت و التهاب ويروسي معده و روده کوچک) مشابهت دارد. با اين تفاوت که درد ناحيه شکم در اين بيماري بر خلاف آپانديسيت کلي است و مشخص نيست.

  به علايم کمتر رايج آپانديسيت توجه کنيد.

 • علاوه بر علائمي که در ليست بالا آورده شده است، ممکن است علائم ديگري نيز تجربه کنيد که کمتر به آپانديسيت مرتبط هستند.
 • ادرار دردناک
 • استفراغ پيش از آغاز درد ناحه شکمي.
 • درد مبهم يا تيز در قسمت بالايي يا زيرين ناحيه شکمي، درد پشت يا درد در ناحيه مقعدي.

آپاندیس

توجه دقيقتر به درد ناحيه شکمي.

در بيشتر بزرگسالان محل آپاندیس در قسمت زيرين و سمت راست شکم واقع شده است. معمولا در ناحيه يک سوم مسير بين ناف و استخوان برآمده لگن. توجه داشته باشيد که اين محل در زنان باردار ممکن است متفاوت باشد.
به مسير درد توجه کنيد. اين درد تيز و شديد ممکن است طي 12 تا 18 ساعت پس از بروس علائم، از ناف به سمت محل قرارگيري آپاندیس حرکت کند. اگر به صورت واضح چنين انتقال دردي را تجربه کرديد سريعا خود را به بخش فوريت هاي پزشکي بيمارستان برسانيد.
علائم بيماري آپانديسيت در بزرگسالان مي تواند در طي 4 تا 48 ساعت تشديد شود.

تست فشار در محل درد.

روي شکم خود فشار وارد کنيد. اگر اين فشار مخصوصا در ناحيه پايين سمت چپ شکم حتي نسبت به لمس کردن بسيار دردناک بود هرچه سريعتر خود را به بيمارستان برسانيد.
به اثر ارتجاعي فشار توجه کنيد. با چند انگشت به قسمت زيرين و سمت راست شکم فشار وارد کنيد و و سريعا رها کنيد. اگر اثر ارتجاعي اين فشار و رها سازي باعث ايجاد درد شديد در اين ناحيه مي شود اين احتمال وجود دارد که دچار آپاندیسیت شده ايد و در اين صورت نياز به مراقبت هاي سريع پزشکي است.

به هرگونه سفتي در ناحيه شکمي توجه کنيد.

هنگامي که به شکم فشار وارد مي کنيد، آيا انگشتان به راحتي فرو مي روند؟ يا اينکه در اين ناحيه شکمي احساس سفتي غيرمعمولي مي کنيد؟ اين سفتي مي تواند به دليل نفخ شکم باشد که نشانه ديگري براي بروز آپاندیسیت است.
اگر درد ناحيه شکمي را احساس مي کنيد اما با حالت تهوع و کاهش اشتها همراه نيست، اين درد احتمالا ناشي از آپاندیسیت نيست. دلايل بسياري براي درد ناحيه شکمي وجود دارد که اگر بيش از 3 روز ادامه داشت مي توانيد با مراجعه به پزشک اين مشکل را با او در ميان بگذاريد.

آپاندیسیت التهاب و عفونت آپاندیس

سعي کنيد راست بايستيد و راه برويد.

اگر نمي توانيد بدون احساس درد شديد اينکار را انجام دهيد، احتمالا از آپاندیسیت رنج مي بريد. در حاليکه سريعا بايد به دکتر مراجعه کنيد، مي توانيد با دراز کشيدن به پهلو و جمع شدن به فرم جنيني، درد را کاهش دهيد.
همچنين به افزايش درد هنگام حرکات سريع بدن و سرفه کردن نيز توجه کنيد.

به علائم ويژه و متفاوت در کودکان و زنان باردار توجه کنيد.

در رنان باردار محل درد ممکن است به دليل جايگيري بالاتر آپانديس متفاوت باشد.
براي کودکان 2 ساله يا کوچکتر محل درد پايين تر است و همچنين با استفراغ و تورم شکم همراه است.
کودکان نوپا و مبتلا به آپاندیسیت ، گاهي با غذا خوردن مشکل دارند و به طور غير معمولي خواب آلود به نظر مي رسند. ممکن است حتي از خوردن غذا هاي مورد علاقه اجتناب کنند.
در کودکان بالغ تر علائم با افراد بزرگسال مشابهت دارد؛ به اين صورت که درد از ناحيه ناف شروع مي شود و به سمت قسمت زيرين سمت راست ناحيه شکمي منتقل مي شود. درد با دراز کشيدن کمتر نمي شود اما با حرکت کودک ممکن است بدتر شود.

در پایان این نکته قابل ذکر می باشد که تشخیص به موقع می تواند در نحوه درمان موثر باشد.

همچنین بخوانید : تفاوت سرماخوردگی و آنفولانزا

Leave A Reply

Your email address will not be published.