انواع لوگو را بشناسید و تفاوت و مشخصات هر سبک را در طراحی بدانید.

بهتر است ابتدا بدانیم چند نوع لوگو وجود دارد و چه تفاوتهایی دارند و سپس مشخص کنیم که ما کدامیک را می خواهیم.
در اینجا، ما انواع لوگو را به پنج دسته تقسیم می کنیم، در ادامه شما می توانید توضیحاتی درباره هر نوع نمونه هایی از هر کدام را ببینید.

 

 

آرم ، نشان یا لوگو تصویری

این نوع لوگو، در واقع یک شکل می باشد که به نام، موضوع فعالیت و یا مفاهیم مرتبط دیگری اشاره می کند. این سبک بهترین سبک لوگو از نظر ما می باشد زیرا یک شکل ساده براحتی در ذهن ثبت خواهد شد و فارغ از اینکه بیننده از چه کشور و با چه زبانی به آن نگاه می کند، بخوبی با او ارتباط برقرار می کند.
دقت داشته باشید که در حالت نماد هم نام برند می تواند در کنار یا زیر نماد نوشته شود، اما تمرکز و زمان صرف شده بر روی شکل هست نه نوشتار و از فونت های آماده (ولی متناسب) استفاده خواهد شد.
در تصویر زیر می توانید نمونه هایی از این نوع لوگو را مشاهده کنید.

لوگو های تصویری

 

انواع لوگوهای نوشتاری ( فونت سفارشی ، لوگوتایپ ، وُرد مارک )

لوگوهای نوشتاری به این گونه است که نام برند، سایت، محصول یا… به صورت سفارشی طراحی می شود. یعنی از فونت آماده استفاده نمی شود و تک تک حروف آن به شکلی زیبا و منحصربفرد طراحی می شود و یا با تغییر یک یا چند حرف بصورت خلاقانه مفهومی را می رساند.
فونت های سفارشی “خطی” بیانگر حس رسمیت و پالودگی می باشند. لوگوتایپ های ضخیم بیانگر قدرت، و فونت های مورب انتقال دهنده حس حرکت یا جنبش می باشند این نوع لوگو باید متناسب با آن فعالیت طراحی شود مثلا طراحی نوشتار به سبک فانتزی می تواند برای یک فست فود بسیار مناسب و تاثیر گذار باشد اما برای یک بانک یا موسسه بی تاثیر باشد. به این ترتیب برای طراحی حرفه ای فونت سفارشی یا لوگوتایپ حتما باید نوع فعالیت مورد بررسی قرار گیرد.
چند نمونه طراحی فونت سفارشی، لوگوتایپ ( لوگوهای نوشتاری ) را در زیر مشاهده می نمائید.

انواع لوگوتایپ / لوگو نوشتاری

 

لوگوهای حرفنماد ( مونوگرام ، لترمارک )

حرفنماد یکی از انواع لوگو می باشد که در آن با استفاده از حرف یا حروف اول نام برند یک طرح ساخته می شود. گاهی مواقع حروف یک نام، زیاد و طولانی است و خواندنش دشوار. معمولا در این صورت از این سبک برای طراحی استفاده می شود. حرفنماد ها در عین سادگی قابلیت فراوانی در امور مختلف گرافیکی و تبلیغاتی را دارند و به راحتی حروف اول نام برند را در ذهن مخاطب ثبت میکنند.
نماد بنوعی حرف یا حروف اول نام برند خواهد بود.
مزیت حرفنماد این است که کمک میکند نماد شما راحت تر و بهتر بیاد سپرده شود. در زیر نمونه لوگو های حرفنماد، مونوگرام را مشاهده می نمائید.

انواع لوگو حرفنماد / مونوگرام طراحی لوگوهای حرف نماد

 

لوگوهای ترکیبی

همانطور که از نام آن پیداست لوگوهایی که ترکیب تصویر و نوشتار (لوگوتایپ) را به همراه دارند لوگوهای ترکیبی نامیده می شوند. در لوگو ترکیبی تصویری به عنوان نماد برند و نوشتار منحصربفرد و اختصاصی برای نام برند طراحی می شود حتی بسیاری از برند ها در کنار لوگو-تصویر و لوگوتایپ، حرفنماد هم طراحی کرده و متناسب با نوع امور تبلیغاتی و گرافیکی از یکی آن ها استفاده می کنند .
در لوگو ترکیبی باید سعی شود طراحی به گونه ای باشد که هارمونی نوشتار و تصویر با یکدیگر هماهنگ باشد. به عنوان مثال تصویری که در قالب دایره یا خطوط منحنی طراحی شده اگر لبه های حروف نوشتار آن هم گرد و منحنی باشد زیباتر جلوه خواهد داد.
نمونه لوگو های ترکیبی را در زیر مشاهده می نمائید:

انواع لوگو ترکیبی سبک لوگو

 

 

لوگوهای کلاسیک یا دَرهم (سبک قدیمی)

قبل از هرچیز باید بگوئیم که این نوع نشان به دلیل در تناقض بودن با مهمترین اصل از اصول طراحی لوگو یعنی “سادگی” توصیه نمی شود. لوگوهای کلاسیک معمولا شلوغ و پرجزئیات هستند و نوشته و نام برند با حالات مختلف با نماد و اشکال دیگر ترکیب می شود.
مشکل لوگوی کلاسیک این است که در اندازه های کوچک بسیار بد و غیر قابل تشخیص خواهد بود و بدلیل شلوغی به سختی بیاد سپرده می شود. در زیر چند نمونه از انواع لوگوی کلاسیک را مشاهده می کنید:

logo kind - classic

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here